A train headed south for Wichita left the station at the same time a train headed north for Des Moines left the same station. The train headed for Wichita traveled at 55 miles per hour. The train headed for Des Moines traveled at 70 miles per hour.How many miles apart were the trains at the end of 3 hours?
Answer(s): D
The train headed for Wichita traveled 55 miles per hour × 3 hours = 165 total miles. The train headed for Des Moines traveled 70 miles per hour × 3 hours = 210 total miles. Adding the distances together gives you the number of miles apart the two trains were after three hours: 210 + 165 = 375. Another option: You can add the two rates of speed (55 + 70) and multiply the sum by 3 hours (125 × 3 hours = 375).
A carpenter needs to cut four sections, each 3-feet 8-inches long, from a piece of molding. If the board is only sold by the foot, what’s the shortest length of board she can buy?
Answer(s): A
Convert the mixed number to inches. 3 feet 8 inches equals 44 inches (12 inches per foot × 3 feet = 36 inches + 8 inches = 44 inches). 44 inches (length each section needs to be) × 4 (number of sections needed) = 176 inches (total molding needed). To determine the amount of molding needed in feet, convert 176 inches into feet by dividing 176 inches by 12 inches. You get 142⁄3 feet, so the shortest board length is 15 feet.
Kiya had a coupon for 10% off one frozen turkey breast. The turkey breasts cost $8.50 each, and Kiya bought two.How much did she pay?
One turkey breast costs $8.50 minus 10% of $8.50, or $8.50 – $0.85 = $7.65. The other turkey breast is full price. $7.65 + $8.50 = $16.15.
A recruiter travels 1,100 miles during a 40-hour workweek.If she spends 2⁄5 of her time traveling, how many hours does she spend traveling?
Answer(s): C
Don’t let the number of miles traveled confuse you – you don’t use them to solve the problem. 2⁄5 of a 40-hour workweek is 2⁄5 × 40⁄1 = 80⁄5. Reduce the fraction: 80 ÷ 5 = 16 hours per week spent traveling.
Your car uses gasoline at the rate of 21 miles per gallon.If gasoline costs $2.82 per gallon, and you drive for 7 hours at a speed of 48 miles per hour, how much will you pay for gasoline for the trip?
Answer(s): B
Your first step is to determine the number of miles traveled. Multiply the rate of travel by the time. 48x × 7 = 336 miles. The amount of gas used is the total miles driven, divided by the number of miles per gallon. 336 ÷ 21 = 16 gallons of gasoline used. At the price of $2.82 per gallon, you spent $45.12 for gas ($2.82x × 16 = $45.12).
Share your comments for Test Prep ASVAB Section 2: Arithmetic Reasoning exam with other users:
some of the answers are incorrect. need to be reviewed.
so far so good
i am really liking it
thanks good stuff
need dump c_tadm_23
next time i will write a full review
first time using this site
please sent me oracle 1z0-1105-22 pdf
very helpful
good info about oml
very useful to practice
this website is very helpful.
good content
so challenging
17 should be d ,for morequery its scale out
nice question
yes.
good mateial
good practice exam
impressivre qustion
questions seem helpful
question 21 answer is alerts
am preparing for exam
good one thanks
only got thru 5 questions, need more to evaluate
q26 should be b
the aaa triad in information security is authentication, accounting and authorisation so the answer should be d 1, 3 and 5.
need to attend this
these are free brain dumps i understand, how can one get free pdf
provide access
good morning
please upload the ncp-mci 6.5 dumps, really need to practice this one. thanks guys
question 16: https://help.salesforce.com/s/articleview?id=sf.care_console_overview.htm&type=5